En Büyük Mobilya AVM’si İnegöl’de

En Büyük Mobilya AVM’si İnegöl’de

Türkiye’nin sektörel kümelenme örneği en büyük mobilya AVM’si “Mobiliyum” İnegöl’de açıldı. 200 mobilyacının bir araya gelerek kurduğu Mobiliyum, 365 gün fuar konseptiyle müşterilerini ağırlayacak

BURSA – Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip Mobilya AVM’si, İnegöl’de kapılarını açtı. Açılış törenine Mobiliyum Kurucu Başkanı Haluk Özbek’in yanı sıra Bursa Valisi Münir Karaloğlu, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin, dernek başkanları, bürokratlar ve mobilya sektörü temsilcileri katıldı.

Kurucu Başkan Haluk Özbek, “Bu büyük hayale inanan üyelerimize teşekkür ediyorum” diyerek açılış konuşmasına başladı. Özbek, 225 bin metrekarelik kapalı alanda, 200 yerli mobilya üreticisini tek bir çatı altında müşterileriyle buluşturan Mobiliyum’un, İnegöl mobilya sektörünün yüzde 75’ini temsil ettiğini söyledi.

mobilyum

Haluk Özbek; “Türkiye mobilya üretiminin yüzde 50’sinin yapıldığı İnegöl’de, 100 milyon dolarlık maliyetle kurulan Mobiliyum AVM, 160 ülkeye ihracatıyla ve 30 bin sektör çalışanıyla mobilya endüstrisinin kalbi olan İnegöl’ün ‘Dünyanın Mobilya Merkezi’ olması yolundaki en ciddi yatırımlardan bir tanesi. Mobiliyum AVM’nin, işlerinde uzman üretici markaları, özgün ve güncel tasarımları sayesinde büyük bir üretici havuzundan özenle seçildi. Burada yalnızca karlı değil, aynı zamanda güven içinde alışveriş yapmanın huzurunu yaşayacaksınız. Mobiliyum AVM üyesi mobilya markaları, alanlarından uzman 30 bin kişiden fazla çalışanı ile 160 ülkeye ihracat yapıyor. Şu anda ihracat hacmimiz 400 milyon dolar. Mobiliyum AVM’nin hayata geçmesiyle de 1 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” dedi.

Örnek KOBİ birlikteliği 

Mobiliyum AVM’nin mobilya sanayicilerinin bir araya gelerek hayata geçirdiği önemli bir KOBİ birlikteliği, kümelenme örneği olduğunu vurgulayan Özbek, hem ihracat konusunda hem de Türkiye çapındaki mobilya ticareti konusunda, kolay ulaşılabilir ve nakliye masraflarının daha az maliyetli ve hızlı bir şekilde çözülebileceği bir konumda bulunduklarını aktardı.